|
Környezettudatos magatartásra nevelésünk egyik bevált eleme az évente két alkalommal megszervezett három-három napos papírgyűjtés. |
A kötegelt, begyűjtött és feldolgozásra elszállított hulladék papírból „újrapapír” készül.
Hogyan védjük a papírgyűjtéssel környezetünket?
A papírgyártás a világ teljes energiafelhasználásának 4%-áért felelős. Így 1 tonna termék előállításához minden más iparágnál több vizet használ fel, holott a papírhulladék szelektív gyűjtése és újrahasznosítása révén előállítható „újrapapír” 75%-os víz- és több mint 60%-os energia-megtakarítással gyártható, használata pedig 12 felnőtt fát menthet meg a kivágástól.
Miért használj „újrapapírt”?
- Mert 1 tonna papírhulladék felhasználásával 12 felnőtt fát menthetünk meg a kivágástól.
- Mert az „újrapapír” révén védjük ez erdőket!
- Mert a papírgyártás energiaigényes!
- Mert hozzájárul a klímavédelemhez! (Egy idős fa egy év alatt közel 200 kg-nyi oxigént termel, többet, mint amennyit egy ember egy év alatt felhasznál. Az „újrapapír” gyártásával nemcsak fenntartható bolygónk oxigéntermelő képessége, de egyben biztosítható a légkörbe kerülő szén-dioxid megkötése is.)
Papír felhasználás: Magyarországon az évi átlagos papírfogyasztás 60-70 kg/fő, vagyis mi magyarok évente 700 ezer tonna papírt használunk fel.
Csökkentsük saját papírfogyasztásunk! Legegyszerűbb lehetőség a csomagolóanyagok mennyiségének visszaszorítása, hisz többségük néhány perccel az árú kicsomagolása után a kukába kerül.
A kosztás gyűjtés eredménye:
A programban minden tanulócsoportunk (osztályok) és több iskolai közösségünk is részt vett.
Közel 34 tonna papír gyűlt össze, ami 420 db felnőtt fát mentett meg a kivágástól.
Összehasonlításul: a Hősök Erdeje 1015 tölgyfát ültettek (1933-ban) az I. világháború szentesi áldozatainak emlékére. Gyűjtött papír mennyiségünk a kegyeleti tölgyfák 37 %-ának megmentését jelenti.
Köszönjük a szülők, nagyszülők és minden támogatónk segítő munkáját! Ebben a tanévben is a papír mérését az intézmény dolgozói végezték.
A legtöbb papírt gyűjtött osztályok a következők voltak:
Alsó: 3. c, 2. b, 2. a, 1. a, 4. c, 4. b, 4. a
Felső: 8. c, 8. a, 8. b, 7. c, 7. a, 5. a, 5. c
Egy kis történelmi visszatekintés Labádi Lajos főlevéltáros (2019.) írásából: http://www.szentesinfo.hu/szentesielet/2004/23_0611/05.htm
És a jelen: a kertváros szabadidős és közösségi programjainak egyik helyszíne a Hősök erdeje.
Az erdő megálmodója Dr. Négyesi Imre polgármester, tartalékos százados 1932-ben írt levelében a következő terv szerepelt:
„Az erdő területét utakkal és esetleg kisebb parkszerű létesítményekkel kívánnám ellátni, hogy az majdan sétány gyanánt, különböző hazafias ünnepségek megtartására is, továbbá a Madarak és fák napjának ünnepségi helyéül is alkalmas legyen."
https://www.szentesimozaik.hu/2019/03/12/a-szentesi-hosok-erdeje-multja-jelene-es-jovoje-2/
Balogh Terézia
|