Etika órán hagyományosan olyan gondolatok kerülnek elő, amelyek a mindennapjainkban fontos szerepet töltenek be, de az iskolában kevés alkalom van beszélni róluk. Most az élet akarva-akaratlan elénk hozta a legfontosabbakat, így természetes, hogy ezeket dolgoztuk fel. Fantasztikus, művészi megoldásokat kaptam, ebből teszek közkinccsé néhányat.
Az egyik téma a család bemutatása volt.
A feladat:
Egyénileg elkészített projektedben mutasd be családtagjaidat, családi szokásaitokat!Családi krónikádat többféle formában készítheted el: napló, interjúsorozat, családi újság, családfa, magyarázó írásokkal bővített fényképalbum, számítógépes prezentáció (ppt vagy prezi), képes tabló vagy hangképes beszámoló.Ha szeretnéd, megoszthatod az eredményt – vagy egyes részeit – a társaiddal. A következő témákat javaslom (ezekből tetszés szerint választhatsz):
- Családom és rokonságom: Kik a szüleim és a testvéreim? Kik a rokonaim, mivel foglalkoznak, hol és hogyan élnek?
- Családunk története: Nagyszüleim, dédszüleim származása, születése, házasságkötése, halála, foglalkozásuk, lakóhelyeik. Milyen érdekes, jelentős (történelmi) eseményeket éltek meg? Kik az én távolabbi őseim? Milyen nemzetiségűek, milyen vallásúak voltak felmenőim?
- Családom mindennapjai: Hol élünk most, hol éltünk korábban? Mikor és miért költöztünk ide? Hogyan telik el nálunk egy este, hogyan egy hétvége? Milyen a családi munkamegosztás? Hogyan oldjuk meg vitáinkat? Én és a családom: Mire vagyok büszke családommal kapcsolatban? Milyen változásokat remélek a jövőben?
A projektmunka forrásai lehetnek számodra: a szülőkkel, rokonokkal folytatott beszélgetések, amelyekről készíthetsz írásos jegyzeteket, vagy felveheted telefonnal, kamerával. Filmfelvételek és fotók családi eseményekről. Megőrzött fontos tárgyak a múltból.
A másik téma ez volt:
Mit csinálnak a művészek?
Egy művész mindenképp ki akar fejezni valamit: akár gondolatokat, érzéseket.
Képzeld azt, hogy te egy művész vagy, és rajzolj egy képet, aminek adj címet is (kérlek, hogy színes legyen és valóban rendesen dolgozd ki, mint egy művész:-)))! A képed bármit kifejezhet, az teljesen rád van bízva!
A színes kép Szöllősi Zille "jelentéssel bíró" rajza, a depresszió témaköréből:
A látkép alkotója Deák Dani: a képe címe: "Ragyogás":
Így ír róla: "Kétféle művészi eszközt próbáltam alkalmazni. A perspektítvát, amikor a távolabbi dolgok kisebbnek tűnnek és a tükröződést. Először ceruzával halványan felrajzoltam a formákat és a tükörképeit, aztán a kék, sárga, narancssárga, lila színekből vízszintes sávokat festettem nagyon vizes ecsettel. Amikor ez megszáradt, kirajzoltam a körvonalakat. A legvégén fehér színnel a tükörképet vízszintesen átfestettem, elhomályosítottam. A módszert anya tanította."
Ő készítette a családról szóló ppt-t is:
A Szeretetfa Kovács-Lenkei Helga munkája:
Mint a Családi Krónika újság is:
Büszkék vagyunk rátok, köszönjük az élményt!
Virág Olga |